петок, јануари 27, 2023
Google search engine
ПочетнаМакедонијаРуската амбасада ни го честита Денот на Климент Охридски – Кирилското писмо...
spot_img

Руската амбасада ни го честита Денот на Климент Охридски – Кирилското писмо ги поврзува современите руски и македонски јазици

Руската амбасада во Макеоднија ни го честита 8 Декември – Денот на Свети Климент Охридски, кој како што велат е основоположник на кирлското писмо кое ги поврзува современите руски и македонски јазици.

– На братскиот македонски народ му го честитаме државниот празник – Денот на Свети Климент Охридски, големиот просветител, првиот словенски епископ, еден од основоположниците на кирилското писмо кое ги поврзува современите руски и македонски јазици! – напишаа на македонски и руски јазик на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ